Tuesday, September 05, 2006

 

Palanca Awards 2006

We cannot deny the fact that there are fisheries librarians who are literary literate.
To give them some news about literature, here is one for them: the Palanca Awardees 2006.

ENGLISH DIVISION

Futuristic Fiction First Prize: No winner
Second Prize: Corinna Esperanza A. Nuqui, “Suman”
Third Prize: Arturo Ilano, “A Monumental Race”

Short Story
First Prize: Socorro Villanueva, “Mahogany Water”
Second Prize: Myrza Sison, “Sink or Swim”
Thiird Prize: Maria Celeste Flores-Coscolluela, “Trips”

Short Story for Children
First Prize: Maria Celeste Flores-Coscolluela, “Cut”
Second Prize: Grace D. Chong, “Big Brother”
Third Prize: Dean Francis Alfar, “How Rosang Taba Won a Race”

Essay First Prize: Jose Edmundo O. Reyes, “Fungibility, Dead Souls and OCWs”
Second Prize: Edgar B. Maranan, “Hometown Stories and Footnotes to Childhood’s End
Third Prize: Martin V. Villanueva, “He’d Rather be Relevant”

Poetry
First Prize: Lawrence L. Ypil, “The Highest Hiding Place”
Second Prize: Sid Gomez Hildawa, “Building a House and Other Poems”
Third Prize: Raymundo T. Pandan Jr., “Illuminations and Sonorities”

One-Act Play
First Prize: Steven Prince C. Fernandez, “Ming Ming”
Second Prize: Joachim Emilio B. Antonio, “Gabrielle”
Third Prize: Nikki Alfar, “Life After Beth”

Full-Length Play

First Prize: Glenn Sevilla Mas, “The Death of Memory”
Second Prize: Amelia L. Bonifacio, “Chinchina and the Five Mountains”
Third Prize: Maria Clarissa Estuar, “Ask Me Again When I’m Thirty”

FILIPINO DIVISION

Futuristic Fiction
Unang Gantimpala: Michael Francis C. Andrada, “Tala-Huli/Huling Tala: Si Manong, Sa Dyip, Ang Drayber at Ako, Ako Lang Naman, Ang Kanyang Pasahero”
Ikalawang Gantimpala: Enrique S. Villasis, “De-Lata”
Ikatlong Gantimpala: Vladimeir B. Gonzales, “Lunes, Alas Diyes ng Umaga”

Maikling Kuwento
Unang Gantimpala: Eros S. Atalia, “Si Intoy Syokoy ng Kalye Marino”
Ikalawang Gantimpala: Kristian Sendon-Cordero, “Langaw”
Ikatlong Gantimpala: Edgar B. Maranan, “Buwan at Lupa”

Maikling Kuwentong Pambata
Unang Gantimpala: Bernadette V. Neri, “Ang Ikaklit sa Aming Hardin” Ikalawang Gantimpala: Maynard G. Manasala, “Taguan-Pung” Ikatlong Gantimpala: Allan Alberto N. Derain, “Ang Regalo ng Taong Ibon”

Sanaysay
Unang Gantimpala: Rosario Torres-Yu, “Batang Tundo”
Ikalawang Gantimpala: Elyrah L. Salanga, “Talambalay”
Ikatlong Gantimpala: Ramon M. Bernardo, “Alingawngaw ng mga Kuliglig, Kalansing ng mga Tansan”

Tula
Unang Gantimpala: Rebecca T. Añonuevo, “Sa Tanda ng Pagsisimula ng Buhay”
Ikalawang Gantimpala: Maria Josephine C. Barrios, “Salit-salitang mga Tula ng Pagsulyap, Pakikibaka at Paglingap”
Ikatlong Gantimpala: Emmanuel V. Dumlao, “Salamangka ng Santelmo”

Dulang May Isang Yugto
Unang Gantimpala: Job A. Pagsibigan, “The Palanca in My Mind”
Ikalawang Gantimpala: Joel V. Almazan, “Aba Ginoong Mag-asawa”
Ikatlong Gantimpala: Christian U. Tordecillas, “Dyip”

Dulang Ganap ang Haba
Unang Gantimpala: Maria Josephine C. Barrios, “Gabriela”
Ikalawang Gantimpala: Timothy Dacanay, “Teatro Porvenir”
Ikatlong Gantimpala: Liza Magtoto, “’Nay Isa”

Dulang Pantelebisyon
Unang Gantimpala: Rodolfo R. Lana Jr., “Milagroso”
Ikalawang Gantimpala: Jose Dennis C. Teodosio, “Pulo”
Ikatlong Gantimpala: Bonifacio P. Ilagan, “Negatibo”

Dulang Pampelikula
Unang Gantimpala: Cenon O. Palomares, “Kusina”
Ikalawang Gantimpala: Jim Diamond M. Libiran, “Tribu”
Ikatlong Gantimpala: Carlos A. Arejola, “Ang Mundo ay Iisa at Marami”

REGIONAL LANGUAGE DIVISION
Short Story (Cebuano)
First Prize: Lamberto Ceballos, “Ang Ungo sa San Pilar”
Second Prize: Richel G. Dorotan, “Dayaspora”
Third Prize: Eleazar T. Acampado, “Mata sa Bagyo”

Short Story (Hiligaynon)
First Prize: Leoncio P. Deriada, “Duta para sa mga Iskolar sang Banwa”
Second Prize: Peter Solis Nery, “Ang Kapid”
Third Prize: Bryan Mari Argos, “Sagal-i”

Short Story (Iluko)
First Prize: Bernardo D. Tabbada, “Nabungon Iti Lawag”
Second Prize: Danilo B. Antalan, “Tugot”
Third Prize: Arnold P. Jose, “Ni Ina Baket Gimma, Ti Aso, ken Ti Atang”

KABATAAN DIVISION

Kabataan Essay First Prize: Katrina G. Gomez, “Restructuring Idealism”
Second Prize: Ryan Edward L. Chua, “Home”
Third Prize: Hannah L. Co, “Coming Home”

Kabataan Sanaysay
Uang Gantimpala: Wilminia J. Balon, “Package”
Ikalawang Gantimpala: Allan Jay. T. Allonar Jr., “Ang Pangako kay Asterz”
Ikatlong Gantimpala: No winner

Comments: Post a Comment



<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?